Nejen rostliny, které kvetou, mohou krášlit vaši zahradu. Také kapradiny svými dekorativními listy vykouzlí naráz velkolepý efekt. Povíme si, které druhy jsou pro vaši zahradu a pěstování nejvhodnější, a jak o ně pečovat.
Se všemi zástupci této tajemné rostliny se setkáme po celém světě, nejčastěji ve formě bylin. Výjimkou ale nejsou ani stromové formy kapradin. Tyto rostliny jsou vývojově velmi staré, a také jejich podobnost s pravěkou flórou je dost veliká. Počátek kapradin můžeme dohledat v období prvohor.
Ø V období karbonu a permu potom kapradiny dorůstaly do velikosti mohutných stromů.
Ø V druhohorách a třetihorách kapradiny už spíše vymíraly anebo byly v útlumu.
Kapradiny ve stínu, nebo ve stínu kapradin?
Kapradiny jako rostliny jsou velice dekorativní a každého zaujmou na první pohled. Aby se těmto rostlinám dařilo, je třeba dbát na některé zvláštnosti v jejich pěstování, které jsou pro všechny druhy kapradin typické. A to je především:
Ø Zvýšený nárok na vlhkost, jak na půdy, tak i vzduchu.
Ø Pohostinné stanoviště pro jejich výsadbu.
Ø Je třeba se vyvarovat přeschnutí substrátu
Ø Základem péče o kapradiny je pravidelná zálivka.
Ø Půda by měla být hlubší, živná s rašelinovým podílem.
Venkovním druhům kapradin by se mělo nejlépe dařit ve stinném koutě zahrady, jako jsou například podrosty vyšších listnatých stromů. Kapradiny mají rády vysokou a vzdušnou vlhkost, proto pro ně bude příhodné místo pro výsadbu kupříkladu břeh jezírka, anebo potůčku. Velmi dobře vypadají třeba i ve skalce, ve společnosti s kameny.
Kapradiny vhodné pro vaši zahradu
Pérovník pštrosí. S touto kapradinou se setkáváme velmi často v listnatých, ale i jehličnatých lesích. Na zahrádce tato kapradina potřebuje dostatek prostoru. Jestliže se mu dobře daří, tak se rychle rozrůstá.