Web, který byl jako první na světě uveřejněný na internetu, byl vytvořen ve výzkumné laboratoři CERN v roce 1990. Jeho vynálezcem je Tim Berners Lee. Dnes je britskému výzkumníkovi již 60let. V roce 1990 byl výzkumným pracovníkem Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Web je doposud funkční. Web můžete najít na adrese info.cern.ch a zabývá se poskytováním informací o „world wide webech“.
Berners-Leeova myšlenka byla již v roce 1990 vizionářská a odvážná. Řekl: „Propojením informací na webu objevíme nová fakta, vytvoříme nové nápady, můžeme kupovat a prodávat věci, navazovat nové vztahy takovou rychlostí a v měřítku, které bylo v analogové éře nepředstavitelné.“
Prostá myšlenka měla dalekosáhlé následky. Propojení mezi kontinenty, společnostmi a lidmi změnila do značné míry politiku, někde dokonce svrhla vlády. Vedla k vytvoření globálních společností a neodvratně změnila naše sociální interakce napříč celým světem.
V době, kdy Berners-Lee vytvořil svou webovou stránku, byl internet místem, které využívaly pouze obranné státní organizace a některé vědecké a akademické instituce. Tvořil jej pouze souhrn statických dokumentů. Nebyla to živá síť, jakou známe dnes. Jeho design měl uživateli umožnit vyhledávání a sdílení elektronických dokumentů.
Dnes je Berners-Lee velkým zastáncem otevřeného webu a naprosté neutrality sítě. Věří, že všechny informace by měly být, ve světě internetu, všem uživatelům stejně volně přístupné, a to bez ohledu na jejich zdroje. Obzvlášť ostře vystupuje proti cenzuře internetu vládami. Vyzval světové organizace k vytvoření modelu, který zabezpečí soukromí uživatelů na internetu. Lidé by měli legálně vlastnit veškerá svá data, takže je nebude možné použít bez jejich svolení.
Vědecká organizace CERN se postupem času vyvinula z organizace studující výpočetní techniku a vytváření sítí až ke špičkové laboratoři zabývající se výzkumem fyziky a kvantových částic. Dodnes je zde k vidění původní počítač NeXT, na kterém byl vytvořen první web.