Nejprve si ujasníme pojem. Správný a celý název řečeného a šetřeného předmětu je GPS lokátor, nebo též tracker. Na jakém principu pracuje, je jasné právě z jeho názvu.
Ano, v podstatě je to špionážní technika, ale lze ji použít i v dobrém úmyslu. Například ke sledování vašich ratolestí, domácích mazlíčků, nebo třeba odcizeného vozidla. Jenže i tento pomocník je jako oheň. Dobrý sluha, ale špatný pán. A když se jich sejde hodně…
Avast jistě znáte jako antivir zadarmo. A jednoho dne se jeho bezpečnostní experti rozhodli vzít si na paškál právě některé lokátory a trochu je prozkoumat. Výsledky byly opravdu nečekané. A tak trochu šokující.
Ony totiž některé umožní sledovat to, co je vaše soukromí, i třetím, nezainteresovaným stranám. A nejen to. Dokonce mohou tyto strany pomocí miniaturního mikrofonu, či mini kamerky získávat další a další informace.
Tyto pak jdou lehce zneužít a hackeři s nimi dokáží pravé divy. Proto je potřeba dávat si pozor na to, co kupujte.
Nejvíce na testy doplatil výrobek T8 Mini GPS tracker a spousty dalších stejného výrobce. Tím je Shenzhen i365 Tech. Ale testem bezpečnosti jich samozřejmě neprošlo více. Experti odhadují, že v současnosti se může po světě pohybovat více než šest set tisíc přístrojů, které lze napadnout.
Nebezpečí číhá všude a uživatel se mu musí bránit. Jak? Pokud už kupujete nějaký lokátor, ověřte si jak výrobce, tak prodejce. Hlavně žádejte certifikát, který by měl u sebe každý prodejce mít, a který mu musí, nebo by měl výrobce dodat. Váš přístroj by měl také umět šifrování a vy kdykoli změnit přístupové heslo. Tím práci hackerů o hodně ztížíte.
Musíte si uvědomit, že lokátor vysílá nepřetržitě signál na váš přístroj, většinou na mobil. Zde máte aplikaci, která může být rovněž napadena. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a být velmi pozorný při užívání.