Extrakce neboli vytržení zubu je velmi nepříjemný zákrok, který vyžaduje značnou pozornost zejména v několika dnech poté.
Jak si počínat po extrakci zubu
Mějte nachystaná analgetika – ptejte se svého stomatologa, která analgetika jsou vhodná po extrakci zubu v Praze Clinicplus, zároveň byste měli vědět, zda na některá nejste alergičtí. Vyvarujte se však jejich předávkování, jsou to silné léky, které musí odbourat játra, a v příbalovém letáku je vždy uváděno, v jakých intervalech můžete lék nasadit.
Odpočívejte, necvičte, nesportujte – pracujete-li manuálně s větší fyzickou námahou, např. v zemědělství, při přepravě balíků atp., zůstaňte raději doma. Stejně tak si odpusťte posilovnu, fotbal, jízdu na kole či namáhavé sexuální aktivity.
Žádný alkohol a cigarety – vytržení zubu vás může svést ke konzumaci alkoholu, který údajně tiší bolest, ve skutečnosti je to právě naopak, a to samé platí o kouření. A v žádném případě nekombinujte analgetika s alkoholem, mohli byste se tímto způsobem i přiotrávit.
Zaschlou krev nevyplachujte – žádné výplachy otevřené rány vodou, tím byste výrazně omezili hojivý proces a naopak vše zkomplikovali, ostatně zubař vám to pravděpodobně sám naznačí.
Ruční čištění koberců – a další činnosti prováděné v předklonu nejsou nejlepší nápad, tím se vám bolest může vystupňovat a rána se může pomaleji hojit a hůře regenerovat. Vezměte do ruky svou oblíbenou knihu, pohodlně se zabořte hluboko do křesla nebo si lehněte do postele a žádné další činnosti raději nepodnikejte.
Zmrzlinové poháry a ledové obklady – milujete-li zmrzlinu nebo nanuky, je vytržení zubu pro tyto pochoutky přímo ideální čas. Zajděte do cukrárny nebo si zmrzku vyrobte doma. Můžete využít i mrazák a v něm uložené ovoce pro přípravu ovocné dřeně. Doporučuje se i přikládání studených nebo přímo ledových obkladů.