Usínání je přechodný stav mezi bdělostí a spánkem, kdy se postupně snižuje svalové napětí, krevní tlak i tepová frekvence. Během usínání můžete mít sklon k těkavým myšlenkám, které vám nakonec nedovolí usnout. Váš mozek neustále zpracovává řadu informací, které jste získali během dne. Kvůli tomu se také můžete v posteli převalovat a dlouhé hodiny ne a ne usnout. Pak vyzkoušejte pár tipů, které usínání urychlí.
Ø Pokud ani po delším čase nemůžete usnout, znamená to, že se váš organismus ještě nedostal do spánkového režimu. Zkuste si proto ještě chvilku číst knihu nebo časopis, nebo si uvařte zklidňující bylinkový čaj.
Ø Vyzkoušejte dechové cvičení, které vychází z jógy. Nadechujte se nosem po dobu 4 vteřin. Poté dech na 7 vteřin zadržte a nakonec po dobu 8 vteřin vydechujte ústy.
Ø Vyzkoušejte mít oči do široka otevřené a opakujte si pro sebe: „Neusnu!“. Váš mozek si to vyloží jako povel ke spánku. Svaly v oku se rychleji unaví a vy v klidu usnete.
Ø Večer před usínáním nepřemýšlejte o tom, co jste všechno během dne nestihli udělat, ani co vás hned ráno čeká za úkoly. Pokud máte strach, že něco do rána zapomenete, napište si to na papír, jednoduše to pak vypusťte z hlavy a v klidu usněte.
Ø Představujte si sami sebe v příjemných situacích, nejlépe to funguje, když zapojíte tři smysly. Představujte si například chuť ovoce, vůni květin nebo dotek trávy.
Ø Pokud nemůžete usnout, nesledujte hodiny. Sami sebe trápíte tím, kolik času jste již probděli, což vám k usnutí nepomůže.
Ø Relaxujte své svaly. Lehněte si na záda a pomalu se zhluboka nadechněte nose. Ve stejné chvíli zmáčkněte silně prsty na nohou. S výdechem stisk uvolněte.
Ø Nezapomínejte, že postel slouží pouze ke spánku. Proto pobyt v posteli omezte na nezbytně dlouhou dobu. Televize ani jídlo do ložnice rozhodně nepatří.