Když se řekne Plectranthus amboinicum, málokoho napadne, o co vlastně jde, a že se pod tímto krkolomným názvem skrývá docela obyčejná a na pěstování téměř nenáročná kytka, která vás spolehlivě ochrání před rýmou a nachlazením. A navíc k vám nepustí komáry ani mouchy.
Neléčená rýma trvá týden
Česky se této kytce říká RÝMOVNÍK CITRÓNOVÝ nebo taky MOLICE. Oba názvy napovídají, v čem nám může rostlinka pomoci. Svoji domovinu má rýmovník v daleké Austrálii, kde se rozrůstá do obrovských venkovních keřů. U nás se však pěstuje jen jako pokojová rostlina, protože nesnáší totiž zimu a mrazy. Pokud si ji zvolíte jako parťáka do svého bytu nebo domku, přinese vám hodně užitku. Stačí, když ji postavíte někde na rozptýlené světlo, nikdy ne na přímé slunce. Když ji pak občas zalejete, bude si u vás v tichosti růst, nebude vás rušit. Když kolem ní projdete, připomene se vám svou příjemnou eukalyptovou vůní, a pak zase dál bude čekat na svoji příležitost poprat se za vás.
Léčená rýma 7 dní trvat nemusí
V momentě, kdy vás napadne nějaký bacil, je rýmovník připraven vám pomoct. Stačí, když si hned při prvních náznacích rýmy, z něj utrhnete lístek až dva, přelomíte jej v polovině a trošku promačkáte, aby se intenzivně rozvoněl, a k této vůni budete čichat. Čím víc, tím líp. Vonné silice se už dostanou přesně tam, kam bude potřeba. A rýma nemá šanci.
Máme ještě mocnější zbraň
V momentě, kdy máte nos už pořádně zacpaný a vůně z listů se jen horkotěžko dostává do místa zánětu, nasaďte do boje s rýmou ještě těžší kalibr. Připravte si mast podle našeho návodu a používejte ji stejně, jako byste používali tygří mast. Mazejte si ji několikrát za den pod nos, ale také na tváře a na čelo, prostě na dutiny, aby se rýma rychle dala na ústup.
MAST Z RÝMOVNÍKU – princezna, která umí tasit kord
20 dkg kvalitního domácího sádla pomaličku zahříváme. Jakmile je rozpuštěné, přidáme 2 hrsti čerstvých lístků rýmovníku natrhaných na kousky. Na malém plameni vše hodinku prohříváme a po chvilkách mícháme. Po uplynutí času odstavíme a druhý den znovu rozehřejeme a ještě další hodinku prohříváme. Poté necháme téměř vystydnout, ale ne ztuhnout. Vezmeme si plátýnko a mast přes ně přecedíme (klidně i 2x). Nalijeme do malých kelímků nebo skleniček a zavíčkujeme. Skladujeme v ledničce. Trvanlivost je 3-4 měsíce.
Strážce vašeho pokojného spánku
Kromě boje s rýmou a nachlazením vás rýmovník spolehlivě zbaví dotěrného hmyzu. Hmyz vůni této kytky nemá rád, a tak se jí vyhýbá obloukem a tím i vašemu obydlí.