Každý ví, že doma v praxi rozlišujeme jen dva druhy světel, totiž pracovní, a „klidové“.
Pracovní je jasné. Ta jsou tam, kde potřebujeme vidět, a to co nejlépe, tedy hlavně kuchyň a pracovní prostory. Většinou je to stůl.
Klidová světla nám slouží třeba jen k tomu, abychom si v noci cestou z ložnice na toaletu nerozbili h…, totiž ústa.
K tomu všemu tedy slouží různé druhy zářivek, žárovek, LED světel, diod, a všeho možného, co svítí.Světelné řetězy jsou nyní ve veliké módě. Jsou levné, a v jednom získáte spoustu barev, které se dokonce mohou měnit, nebo dokonce se po řetězu pohybovat. Další velké plus, které vyneslo toto svítidlo na výsluní je jeho nízká spotřeba a dálkové ovládání, takže si jej rozsvítíte odkudkoli. Dokonce lze vybrat intenzitu osvětlení, pokud máte bílou barvu. Lze to i u těch druhých, ale zde je to již více méně okrasný prvek. Ale slouží a je to hezké.
Další světla jsou třeba stojací lampy, i když mi nikdo nevysvětlí jaký význam má světlo, které svítí do stropu. Ale jsou moderní, ale taky dosti drahé, nechcete-li ovšem jen obyčejné světlo.
Imitace různých starých luceren a lucerniček se také ujaly, a kromě zajímavé dekorace také poslouží k základní orientaci v místnosti. Nehledáte-li ovšem špendlík na podlaze.
Mezi světly pracovními je také velký výběr a nejvýhodnější je světlo zvané „bodovka“, ovšem musí mít manipulovatelný „krk“. Jinak je v podstatě k ničemu. Pokud do něj nemíníte investovat, vezměte jakoukoli stolní lampu, jak se jim nepřesně říká.
Trochu jsme vynechali světla dekorativní. Ty nemají žádný účel praktického charakteru a klidně je lze zařadit mezi světla klidová. Neměla by být ostrá, tím méně dráždit oči. Měla by být „mdlá“ a spíše uklidnit zrak i duši. Ty se pak umístí do obýváku, nebo do ložnice. Jak se komu zrovna chce. Takže vidíme, že nejen Bůh řekl, budiž světlo.