Věděli jste, že vzájemné interakce léčiv můžou být nebezpečné, ne-li smrtelné? Kromě medikamentů také dávejte pozor na potraviny, vitamíny či bylinky.
Ibalgin, nalgesin, brufen, souhrnným názvem analgetika. Tyto volně dostupné léky nám nahrazují jakéhosi kamaráda v nouzi. Už po jedné tobolce cítíme značnou úlevu. Někteří těchto přípravků doslova zneužívají. Sotva je píchne v zádech a hned na Ibagin valí jiné analgetikum.
Nekombinujte je! Hodně lidí má tendenci do sebe sypat jeden prášek za druhým, jelikož ani po dvou hodinách nepociťují úlevu. A proč asi? Myslíte si snad, že čím víc chemie, tím méně bolesti? Mýlíte se! Za prvé dodržujte doporučenou denní dávku, ta tam není jen tak pro nic za nic. Za druhé mějte rozestupy minimálně čtyři hodiny mezi polykáním prášků.
Vzájemné interakce léků s nápoji jsou nežádoucí. Pro příklad si uvedeme grapefruitovou šťávu, kvůli níž se v těle vstřebává více účinné látky než by mělo. Dále mléko, které snižuje vstřebávání antibiotik, takže léčba nemusí být úspěšná. V neposlední řadě alkohol. U tohoto drinku je zcela jasné, že zapříčiňuje veškeré vedlejší účinky. Mezi ně patří zvýšený tlukot srdce, zvracení, bolesti hlavy a jiné.
Z bylinek neboli fytofarmaků si dáme pozor na Třezalku Tečkovanou. Ta je nebezpečná v kombinaci s již zmíněným Ibalginem či s antikoncepcí. Samozřejmě to nejsou všechny léčiva, s kterými bychom tuto bylinku neměli užívat. Ibalgin jsme zmínili kvůli jeho popularitě jako medikamentu na bolest. Za jeho negativní vliv může ibuprofen (látka v něm obsažena). Mimochodem ji nalezneme i v samotném brufenu.
Mnoho potravin působí jako inhibitory (zpomalovače) anebo induktory (urychlovače). Zpomalovače nalezneme i v jablečném džusu a proto se doporučuje zapíjení léku čistou vodou. Na přeměnu léčiv působí i obyčejný cigaretový kouř.
Jednoduchým doporučením je číst si příbalové letáky a v případě nejasnosti se obrátit na lékárníka. Dnes je také možnost využít online poradny z pohodlí Vašeho domova.